NEWS NEWS NEWS NEWS NEWS NEWS NEWS NEWS NEWS NEWS
NEWS NEWS NEWS NEWS NEWS NEWS NEWS NEWS NEWS NEWS

Πρόγραμμα Διημερίδας | «Αρχαιολογία και Αφηγηματικότητα»

Πρόγραμμα Διημερίδας:
«Αρχαιολογία και Αφηγηματικότητα» | Επιτέλεση Αρχαιολογικών χώρων και ανασκαφή ανθρώπινων εμπειριών.

Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024

10:30 – 12:30

Παρουσίαση Μυστήριο 20 Performing Arts Initiator – Αφηγηματική Αρχαιολογία
Χώρος: Αρχαιολογικός Χώρος Ελευσίνας (με προσκλήσεις)

12:30 – 13:20

Εγγραφές συνέδρων
Χώρος: Αποθήκη 2 Παλαιού Ελαιουργείου

13:20 – 18:00
Κεντρικές Ομιλίες
Χώρος: Αποθήκη 1 Παλαιού Ελαιουργείου
13:20 – 13:30
Καλωσόρισμα από την CEO της 2023 Ελευσίς Νανά Σπυροπούλου και τον Γενικό Καλλιτεχνικό Διευθυντή Μιχαήλ Μαρμαρινό
13:40 – 14:00
Ομιλία
Εισηγήτρια: Αναστασία Γκαδόλου, Γενική Διευθύντρια Αρχαιολογικού Μουσείου Θεσσαλονίκης
14:00 – 15:00
Διάλειμμα
15:00 – 16:00
Ομιλίες
Εισηγητές:
Μιχαήλ Μαρμαρινός, Γενικός Καλλιτεχνικός Διευθυντής 2023 Ελευσίς,
Gemma Hanson Carbone, Σκηνοθέτιδα και Επιμελήτρια του Μυστηρίου 20 Performing Arts Initiator Αφηγηματική Αρχαιολογία,
Ιουλία Καούρα, Αρχαιολόγος, Δρ. Κλασικής Αρχαιολογίας και Επιστημονική Συνεργάτιδα του Μυστηρίου 20 Performing Arts Initiator Αφηγηματική Αρχαιολογία
16:00 – 17:40
Ομιλίες
Εισηγητές:
Χριστίνα Μερκούρη, Αρχαιολόγος, Διευθύντρια της Εφορείας Αρχαιοτήτων Δυτικής Αττικής,
Δηώ Καγγελάρη, Θεατρολόγος, Επίκουρη Καθηγήτρια, Τμήμα Θεάτρου, Σχολή Καλών Τεχνών ΑΠΘ,
Δημήτριος Αθανασούλης, Δρ.Φ. Αρχαιολόγος, Διευθυντής της Εφορείας Αρχαιοτήτων Κυκλάδων και της Εφορείας Αρχαιοτήτων Δωδεκανήσου,
Νάσια Χουρμουζιάδη, Αρχιτέκτονας, Δρ Αρχαιολογίας, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Μουσειολογίας, Τμ. Πολιτισμικής Τεχνολογίας και Επικοινωνίας, Πανεπιστήμιο Αιγαίου

18:00 – 22:00

Παράλληλο πρόγραμμα

17:45-18:00
«Μυστήριο 189 Μύθοι και θρύλοι της Ελευσίνας», Αθανάσιος Κατσαράς (amasis painter) Παρουσίαση εν εξελίξει έρευνας για την κατασκευαστική προσέγγιση τριών αμφορέων της Ελευσίνας με εφαρμογή των αρχαίων τεχνικών παραγωγής, και χρήση χωμάτων από την Ελευσίνα και την ευρύτερη περιοχή για τα επιχρίσματα.
Χώρος: Παλαιό Ελαιουργείο Ελευσίνας

18:00-18:30

«Μυστήριο 195 – Ο Στρατός του Γκούμα» του Διονύση Χριστοφιλογιάννη
Γλυπτικό έργο του Διονύση Χριστοφιλογιάννη με μία ζωντανή επιτελεστική δράση. 49 κεραμικές κεφαλές από το πήλινο σύμπαν του Χαράλαμπου Γκούμα θα ζωντανέψουν στο αμφιθέατρο του Παλαιού Ελαιουργείου Ελευσίνας συνθέτοντας μία σύγχρονη εικαστική εγκατάσταση. Σε συνεργασία με τον Λύσανδρο Σπετσιέρη και τη galleria pemuvia.
Χώρος: Αμφιθέατρο Παλαιού Ελαιουργείου

20:00-22:00

«Μυστήριο 176 – Μέρες Κινηματογράφου»
Θεματικό τριήμερο προβολών ντοκιμαντέρ
Χώρος: Σινέ Ελευσίς (Κεντρική Αίθουσα)
Διάρκεια: 2 ώρες
Κάθε βράδυ από 29 έως 31 Μαρτίου

Συμβαίνει στην πόλη

13.00 – 20.00

Μυστήριο 188 ΤΟ ΦΩΣ
Μία έκθεση αφιερωμένη στον «Μορφωτικό και Εκπολιτιστικό Σύλλογο Ελευσίνος» μέσα από τη ματιά του Θανάση Λεβέντη, ιδρυτικού του μέλους και μιας ξεχωριστής και πολύπλευρης προσωπικότητας άρρηκτα συνδεδεμένης με την πόλη
Χώρος: Παλαιό Δημαρχείο Ελευσίνας
Από τις 10 έως τις 31 Μαρτίου, Τετάρτη έως Κυριακή 13.00 – 20.00

17:00 – 22:00

Μυστήριο 178 Μαζεύοντας λουλούδια με τις φιλενάδες της
Μία έκθεση-αφιέρωμα στη χλωρίδα του Αρχαιολογικού Χώρου της Ελευσίνας που δημιούργησαν η εικαστικός Βιολέτα Διαμαντή-Μελετίου και η εκπαιδευτικός Ειρήνη Γιοβάνου.
Χώρος:Σινέ Ελευσίς
Από τις 29 Μαρτίου έως τις 8 Απριλίου

Σάββατο 30 Μαρτίου 2024

10:00 – 10:30

Εγγραφές συνέδρων
Τόπος: Αποθήκη 2 Παλαιού Ελαιουργείου

10:30 – 11:00

Χαιρετισμοί από τον Πρόεδρο του ΔΣ της 2023 Ελευσίς Νικόλαο Βιλλιώτη, την Υπουργό Πολιτισμού Λίνα Μενδώνη, τον Δήμαρχο Ελευσίνας Γεώργιο Γεωργόπουλου
11:00 – 14:00
“Συν-ομιλίες”
11:00 – 12:00
Συνέργειες μεταξύ Αρχαιολογίας και Τεχνών: Νέες Προοπτικές στην προβολή και ανάδειξη μνημείων πολιτιστικής κληρονομιάς
Συντονίστρια: Ηλέκτρα Αγγελοπούλου, Κλασική Αρχαιολόγος, MA Performance, ερευνήτρια/performer στο Μυστήριο 20,
Ομιλητές/ριες:
Δημήτρης Αθανασούλης, Δρ.Φ. Αρχαιολόγος, Διευθυντής της Εφορείας Αρχαιοτήτων Κυκλάδων και της Εφορείας Αρχαιοτήτων Δωδεκανήσου,
Ευσταθία Ανέστη, Αρχαιολόγος – πολιτιστική διαχειρίστρια, Υπουργείο Πολιτισμού, Αρχαιολόγος της Εφορείας Αρχαιοτήτων Δυτικής Αττικής,
Μυρτώ Βουνάτσου, Καλλιτεχνική Διευθύντρια & Διευθύντρια Δημιουργικού World Human Forum,
Αναστασία Γκαδόλου, Γενική Διευθύντρια Αρχαιολογικού Μουσείου Θεσσαλονίκης,
Δηώ Καγγελάρη, Θεατρολόγος, Επίκουρη Καθηγήτρια, Τμήμα Θεάτρου, Σχολή Καλών Τεχνών ΑΠΘ,
Ειρήνη Παπαγεωργίου, Επιμελήτρια Προϊστορικών, Αρχαίων Ελληνικών και Ρωμαϊκών Συλλογών Μουσείου Μπενάκη,
Παναγιώτης (Τάκης) Μαστραντώνης, Διδάκτωρ Πανεπιστημίου Αιγαίου, διδάσκων στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα «Διαχείριση Μνημείων: Αρχαιολογία Πόλη και Αρχιτεκτονική»

12:00 – 13:00
Καινοτόμες Προσεγγίσεις στην Αναβίωση Ιστορικών Χώρων μέσω των Παραστατικών Τεχνών
Συντονίστρια: Δηώ Καγγελάρη, Θεατρολόγος, Επίκουρη Καθηγήτρια, Τμήμα Θεάτρου, Σχολή Καλών Τεχνών ΑΠΘ,
Ομιλητές/ριες:
Ισαβέλλα Κασιμάτη, ηθοποιός, ερευνήτρια/performer στο Μυστήριο 20,
Βασιλεία Μανιδάκη, Αρχιτέκτων, YΣΜΑ (Υπηρεσία Συντήρησης Μνημείων Ακροπόλεως),
Μιχαήλ Μαρμαρινός, Γενικός Καλλιτεχνικός Διευθυντής 2023 Ελευσίς,
Αποστολία Παπαδαμάκη, Σκηνοθέτης, χορογράφος,
Στεριανή Τσιντζιλώνη, (PhD) Επίκουρη Καθηγήτρια (Χορός), Τμήμα Θεατρικών Σπουδών, ΕΚΠΑ,
Νάνσυ Ψάλτη, Προϊσταμένη Εφορείας Αρχαιοτήτων Φωκίδος, Υπουργείο Πολιτισμού

13:00 – 14:00
Αρχαιολογία – Τέχνη, Βιωσιμότητα και Παρακαταθήκη: Συζήτηση για το Μέλλον
Συντονίστρια: Αναστασία Γκαδόλου, Γενική Διευθύντρια Αρχαιολογικού Μουσείου Θεσσαλονίκης
Ομιλήτριες:
Νένα Γαλανίδου, Καθηγήτρια Προϊστορικής Αρχαιολογίας στο Πανεπιστήμιο Κρήτης,
Ιωάννα Δρέττα, Πρόεδρος Marketing Greece,
Πόπη Μαλαπάνη, Μουσικός – Μέλος Σωματείου ΔΙΑΖΩΜΑ

14:00 – 15:00
Διάλειμμα

15:00 – 17:00
“Συν-ομιλίες”
15:00 – 16:00
Ψηφιακές Τεχνολογίες και Παραστατικές Τέχνες στην Πολιτιστική Κληρονομιά
Συντονίστρια: Ιουλία Καούρα, Αρχαιολόγος, Δρ. Κλασικής Αρχαιολογίας και Επιστημονική Συνεργάτιδα του Μυστηρίου 20 Performing Arts Initiator Αφηγηματική Αρχαιολογία
Ομιλήτριες:
Μαρία Γαϊτανίδη, Σκηνοθέτις (θέατρο & κινηματογράφος), Δρ Θεατρική Πράξη ως Έρευνα (Πανεπιστήμιο του Κεντ),
Δέσποινα Καταπότη, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Θεωρίας Πολιτισμού & Ψηφιακού Πολιτισμού, Τμήμα Πολιτισμικής Τεχνολογίας και Επικοινωνίας, Πανεπιστήμιο Αιγαίου,
Δέσποινα Τσιαφάκη, Αρχαιολόγος – Διευθύντρια Ερευνών, Υπεύθυνη Τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Βιομηχανιών, Ερευνητικό Κέντρο Αθηνά,
Ευσταθία Χατζή, Υπηρεσία Συντονισμού Έργων, Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού,
Ελένη-Άννα Χλέπα, Διδάκτωρ αρχιτέκτων – αναστηλωτής,
Αναστασία (Νάσια) Χουρμουζιάδη, Αρχιτέκτονας, δρ αρχαιολογίας, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Μουσειολογίας, Τμήμα Πολιτισμικής Τεχνολογίας και Επικοινωνίας, Πανεπιστήμιο Αιγαίου,

16:00 – 17:00
Διαλογική, διαδραστική Αρχαιολογία και Κοινωνική Ενσωμάτωση μέσω Τέχνης
Συντονίστρια: Μαργαρίτα Αλεξομανωλάκη, Προϊσταμένη της Διεύθυνσης Παραστατικών Τεχνών και Κινηματογράφου του Υπουργείου Πολιτισμού,
Ομιλητές/ριες:
Ερατώ Κουτσουδάκη, αρχιτέκτων μουσειολόγος,
Χριστίνα Μητσοπούλου, Μέλος Ε.ΔΙ.Π, Κλασική Αρχαιολογία, Τμήμα Ιστορίας, Αρχαιολογίας και Κοινωνικής Ανθρωπολογίας πανεπιστημίου Θεσσαλίας | Υπεύθυνη ερευνητικού προγράμματος Projet Gilliéron στη Γαλλική Σχολή Αθηνών | Μελετήτρια θεμάτων ελευσινιακής αρχαιολογίας | Διπλωματούχος ξεναγός,
Αλεξάνδρα Μπούνια, Καθηγήτρια Μουσειολογίας, Τμήμα Πολιτισμικής Τεχνολογίας και Επικοινωνίας, Πανεπιστήμιο Αιγαίου,
Παύλος Παυλίδης, Σκηνοθέτης του Μυστηρίου 140 Τυφλός ξεναγός,
Θεοδώρα Σκαλή, Ε.ΔΙ.Π. Ψυχολογίας, MSc, PhD, Ψυχοθεραπεύτρια, ECP, GCP, Ιατρική Σχολή ΕΚΠΑ, Α΄ Ψυχιατρική Κλινική-Αιγινήτειο Νοσοκομείο,

17:00 – 17:30
Διάλειμμα

17:15 – 19:15
Παρουσίαση Μυστήριο 20 Performing Arts Initiator – Αφηγηματική Αρχαιολογία
Χώρος: Αρχαιολογικός Χώρος Ελευσίνας (με προσκλήσεις)

17:30 – 19:30

Masterclass πάνω στη μεθοδολογία της Παρατήρησης και την Αφηγηματική Αρχαιολογία
Εισηγητής: Μιχαήλ Μαρμαρινός
Χώρος: Αποθήκη 3 Παλαιού Ελαιουργείου

20:00 – 21:00

Παρουσίαση αποτελεσμάτων συνεδρίου.
Χώρος: Αποθήκη 1 Παλαιού Ελαιουργείου

PROGRAMME PROGRAMME PROGRAMME PROGRAMME PROGRAMME PROGRAMME PROGRAMME PROGRAMME PROGRAMME PROGRAMME
PROGRAMME PROGRAMME PROGRAMME PROGRAMME PROGRAMME PROGRAMME PROGRAMME PROGRAMME PROGRAMME PROGRAMME

Μυστήριο 197 Χάρτινος Κόσμος - Ένα γράμμα για την Ελευσίνα

Από τις 13 έως και τις 16 Απριλίου, η 2023 Ελευσίς Πολιτιστική Πρωτεύουσα της Ευρώπης παρουσιάζει στο Αναψυκτήριο – Εντευκτήριο τέχνης και πολιτισμού το Μυστήριο 197 Χάρτινος Κόσμος – Ένα γράμμα για την Ελευσίνα, μία έκθεση με εικαστικές δημιουργίες της Νικολέττας Γρανίτσα, που υπογράφει ως Μαγεμέλι εμπνεόμενη από την “αλχημιστική” κοινωνία των μελισσών.


Μυστήριο 178 Μαζεύοντας λουλούδια με τις φιλενάδες της

Από τις 29 Μαρτίου έως τις 21 Απριλίου, η 2023 Ελευσίς Πολιτιστική Πρωτεύουσα της Ευρώπης παρουσιάζει στο φουαγιέ του Πολυχώρου Πολιτισμού Σινέ Ελευσίς το Μυστήριο 178 Μαζεύοντας λουλούδια με τις φιλενάδες της, μία έκθεση-αφιέρωμα στη χλωρίδα του Αρχαιολογικού Χώρου της Ελευσίνας που δημιούργησαν η εικαστικός Βιολέτα Διαμαντή-Μελετίου και η εκπαιδευτικός Ειρήνη Γιοβάνου.


Μυστήριο 176 Μέρες Κινηματογράφου

Έρχεται το 3ο τριήμερο προβολών ντοκιμαντέρ στο ιστορικό Σινέ Ελευσίς με ένα απρόβλεπτο αφιέρωμα από την Ένωση Ελληνικού Ντοκιμαντέρ, την πρεμιέρα της ταινίας “Περσεφόνη, το κόκκινο χαλί” και προβολές για παιδιά και νέους!

THE CITY THE CITY THE CITY THE CITY THE CITY THE CITY THE CITY THE CITY THE CITY THE CITY
THE CITY THE CITY THE CITY THE CITY THE CITY THE CITY THE CITY THE CITY THE CITY THE CITY
JOIN US JOIN US JOIN US JOIN US JOIN US JOIN US JOIN US JOIN US JOIN US JOIN US
JOIN US JOIN US JOIN US JOIN US JOIN US JOIN US JOIN US JOIN US JOIN US JOIN US
What's on
Days
Hours
Minutes